Wydarzenia w pobliżu

Juromania w Olsztynie - Dzień III: 20.09.2020

Miejscowość:
Olsztyn
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Tegoroczną Juromanię rozpoczynamy w piątek 18 września pod Zamkiem w  Olsztynie koncertem Muzyki Filmowej Krzesimira Dębskiego z udziałem: Orkiestry Kameralnej PRIMUZ, Anny Jurksztowicz i Macieja Miecznikowskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie widowiskowa oprawa wizualna i spektakularne efekty świetlne.

Kolejny dzień to obok występów artystycznych i pokazów kulinarnych występy Bractwa Rycerskiego z Będzina, które zaprezentuje m.in. wystrzały z broni czarnoprochowej, obozowisko rycerskie, walki rycerskie (turniej rycerski). Atrakcją dla publiczności będzie Wielki Turniej Rycerski  oraz turniej dam i rycerzy. Organizatorzy przygotowali zabawy i gry jarmarczne oraz  plebejskie, między innymi: strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, „młynek rycerski” (okręcanie się na mieczu oraz ścinanie kapusty).

Kolejne punkty programu to: Igraszki z katem m.in. dyby, pień katowski, szubienica, gdzie kat zaprezentuje w sposób humorystyczny swoje „rzemiosło” oraz katowskie narzędzia, obcęgi, łańcuchy bicze i inne oraz zachęca i wciąga publiczność do wspólnej zabawy;  pokaz tańców dawnych i wspólna nauka prostego tańca średniowiecznego dla widzów oraz zabawa; pokaz broni czarno prochowej i pokaz nabijania i strzelania (hakownice, piszczele, bombarda);  pokaz ubierania w zbroję rycerza oraz chętnych spośród uczestników imprezy stanowiska i warsztaty rzemieślnicze, 4 stanowiska ( np. garncarz, kowal, masło, witrażysta, snycerz, wyrób figurek ze słomy, robienie szmacianych lalek, wyrób skórzanych sakiewek lub inne).

Niezwykle ciekawy pokaz przygotuje średniowieczny alchemik, świetny gawędziarz oraz znawca wielu magicznych sztuczek i prawdziwych doświadczeń. W warsztacie alchemika zobaczymy dwie części pokazu: woda i ogień. Kolejny element to pokaz konny w wykonaniu dwóch rycerzy w pełnych zbrojach, pełen jeździeckiego kunsztu i dynamiki, podczas którego rycerze walczą z „saracenem”, zbierają kopiami i mieczami pierścienie, trafiają w gomoły i wiele innych. W niedzielę organizatorzy zapraszają na zwiedzanie z przewodnikiem wybranego odcinka Szlaku Orlich Gniazd, przejażdżki wozem konnym w wybrane miejsce na Szlaku Orlich Gniazd oraz warsztaty i pokazy kulinarne.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  497
Program Wydarzenia
Niedziela, 20 Wrzesień 2020
13:00 - 17:00
Zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie z przewodnikiem wybranego odcinka Szlaku Orlich Gniazd.
13:00 - 17:00
Przejażdżki wozem konnym
Przejażdżki wozem konnym w wybrane miejsce na Szlaku Orlich Gniazd.
13:30 - 17:00
Warsztaty i pokazy kulinarne.
Warsztaty i pokazy kulinarne. Potrawy regionalne.
Lokalizacja:

Ul. Zamkowa 12
42-256 Olsztyn
Gmina: Olsztyn
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Data wydarzenia: 
13:00 - 17:00 20/09/2020
Kontakt:
Telefon komórkowy: +48 734 995 161
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Festiwale
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Obiekty powiązane z wydarzeniem